Akdeniz ikliminin en popüler ağaçlarından biri olan defne, genellikle sağladığı hoş koku ve yemeklere kattığı aroma ile bilinir. Defnegiller ailesinden olan bu ağacın kullanım alanı oldukça geniştir. Yemeklerde kullanıldığı kadar, alternatif tıpta da tercih edilen defne ağacı kozmetikten sağlık alanına kadar birçok konuda insanların yararına kullanılmaktadır.

Çok eski yıllarda faydaları keşfedilmiş ağaçlardan biri olan defne ağacı (Laurus nobilis), günümüzde hoş kokulu yaprakları ile yemekleri daha lezzetli hale gelmektedir. Her mevsim yeşil yapraklı kalması ile bilinen bu ağacın yaprakları yeşil ve kalın özelliklere sahiptir, 6-12 cm uzunluğunda olabilirler. Çiçekleri ise 1 cm kadar küçük, sarı veya yeşil renkte olur. Yaprakları direkt olarak yenmeyen defne yaprakları yemekler servis edilirken kullanılmakta ve yeme esnasında çıkarılmaktadır.

Vücuda birçok açıdan fayda sağlayan defne ağacı, yaprakları vasıtası ile doğal yoldan şifa dağıtıcı özelliğe sahiptir. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi nedeniyle sıkça önerilmektedir. Bayanların karşılaştıkları adet sancısı gibi şikayetler için defne yaprağı kaynatılarak hazırlanan suya bir süre oturulduğunda rahatlatıcı etkiye sahiptir. Rahat bir uyku uyuyabilmek için birkaç yaprağını kaynatarak içilmesi gerekir.

Yüksek ateşi düşürmede etkili olmasının yanında sinirsel acı ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Defne ağacında yetişen meyveleri tüketmek romatizma ağrılarının dinmesinde ve idrar söktürmede oldukça etkilidir. Kuru bakliyatın kurtlanmasını önlemek için kavanozların içlerine birkaç defne yaprağı konması önerilirken, böcek ve sinek ısırıklarına karşı da toz haline getirilmiş defne yapraklarından istifade edilir.

Paylaş

Sipariş Ver


:

:

:

:

:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.